Mutfakfoni
Ana Sayfa GENEL MUTFAK Ahşap Baharatlık Seti | Baharat Saklamanın Şık Yolu

Ahşap Baharatlık Seti | Baharat Saklamanın Şık Yolu

Bu yazımızda baharatlık veya baharatlık seti olarak bilinen saklama kaplarını inceleyeceğiz. Bununla birlikte baharatların kendilerine has bazı özelliklerini içeriğimizde bulabileceksiniz.

Baharatlar, geçmişten günümüze yemeklerimizdeki en önemli solüsyonlar olarak karşımıza çıkarlar. Kimileri taze kullanılabildiği gibi çoğu da kurutulup toz haline getirilerek ve ufalanarak kullanılırlar. Etkileri de birbirinden farklıdır. Bazı baharatlar içindeki etkin maddeler dolayısıyla ilaç gibi etkiler gösterebilir. Buna en büyük örnek olarak zencefilim, limon tozunun ve biberiyenin tansiyon düşürücü etkisi gösterilebilir. Baharatları kullanmamızın elbette temel amacı yemeklere, içeceklere farklı tatlar ve rayihalar eklemektir. Bu da tıpkı folklorik diğer özellikler; müzik, dans, giyim konularında olduğu gibi yerel bir tarz ve sunum gerektirecektir.

Baharatlık Seti İle Baharatların Tadı ve Kokusu Saklı Kalsın

Baharatlık seti ile baharatların tatlarını ve kokularını ilk günkü gibi saklamak mümkün. Bazı mühim noktalara dikkat edilerek yemeklerinizin vazgeçilmez tatlandırıcıları olan baharatları böceklenmelerden, bozulmalardan koruyabileceğiniz gibi koku ve tatlarının kaybolmasını, nemlenmesini önleyebilirsiniz. İster evde hazırlamış olun isterseniz aktardan satın almış olun, saklama özelliklerini aynı şartlara çekmek için iyi bir baharatlık kullanılması tavsiye ediliyor. Özellikle hava alabilecek durumda olan kaplarda saklanması hava teması yüzünden böceklenmelere ve bozulmalara yol açıyor. Ağzı iyice kapanan ürünleri tercih etmek bu noktada kullanım açısından önem taşıyor.

Baharatları Taze Tutmak İçin Dış Önlemler

Baharatlık seti doğrudan güneş ışığı alan yerlerde saklanmamalıdır. Ultraviyole ışınları baharatlarınızın tadının kaçmasına neden olacaktır. Yine sıcaklık da nemlenme sorununa neden olacağından bu ürünler kesinlikle ocak, fırın gibi ürünlerin yakınlarına konmamalıdır. Yine nemlenme sorununa neden olacak bir başka faktör de baharatlık ürününün ağzının açık bırakılmasıdır. Hatta kapalı bir çekmecede saklamak konusunu da gözden geçirmekte yarar olabilir.

Yemeklerinize baharat eklemek istediğinizde baharatlık ürününü tencereye yaklaştırmamalısınız. Bunun yerine bir kaşık içine dökerek yemeğe uygulayabilirsiniz. Zira buhar baharatların ömrünü kısaltacaktır. Yemeklerinize baharatlarınızı döktükten sonra mutlaka kullandığınız ürünün ağzını kapatmayı ihmal etmeyin. Zira nemlenen baharatlar kullanılmaz bir hal alabilir. Bu noktada önemli bir konuyu da belirtmemiz gerekiyor ki, nemlenmiş baharatları kullanmamalısınız. Yemeklerinize bir fayda sağlamayacakları gibi mideniz için zararlı olabilirler. Isı ve ışığın baharatlar için zararlardan bahsetmiştik. Bu yüzden de özellikle köri, pul ve toz biberleri dilerseniz buz dolabında saklayabilirsiniz.

Baharatlarınızı Buzdolabında Saklayabilirsiniz

Değinmemiz gereken bir nokta da baharatların dayanma süresinin ezilmiş ve öğütülmüş olarak saklanmasına göre değişme durumudur. Bütün olarak aldığınız ürünler ezilmiş ya da öğütülmüş ürünlere nazaran daha fazla dayanacaktır. Bu yüzden de satın aldığınız ürünleri kendiniz öğüterek baharatlık seti içine doldurabilirsiniz. Böylece hem uzun süre dayanacaktırlar hem de ihtiyacınız kadar öğüttüğünüz takdirde daha sağlıklı bir kullanım olacaktır.

Baharatlık Seti İçinde Baharatları Korumak

Baharatlarınızı korumak için setin içine pirinç tanesi koymanız akıllıca olacaktır. Bu durumda baharatınız taze kalacak ve nemlenmeyecektir. Bir başka yol ise sedef yaprağı ile yapılacak olan korumadır. Baharatlık seti içine atılacak olan bir tutam sedef yaprağı harareti alarak, baharata taze bir aroma kazandıracaktır.

Baharatlık Kabı Temizlemenin Püf Noktaları

En sık görülen problemlerin başında baharatlık kabı ürünlerinin temizlikleri geliyor. Zira yapısı gereği dar ve derin olmaları bezlerin, süngerlerin içine girmesine engel olabilmektedir. Evinizde bulunan kimyevi temizleme ürünlerini de tavsiye etmiyoruz elbette. Özellikle hemen her yemekte kullandığınız baharat gibi ürünlerin kaplarını kimyevi maddelerle temizlemek ne kadar sağlıklı olacaktır, bilmiyoruz.

Size önereceğimiz en sağlıklı yöntem ise sodadır. Suya karıştırılmış soda ile çalkalayarak kaplarınızı en ideal yöntemle, hızlıca temizleyebilirsiniz. Kabın ya da şişenin dibinde, kenarlarına biriken kalıntıları bu yolla hızlıca temizlersiniz. Bununla birlikte elbette elma sirkesi ve su ile yapılan temizlik de önerilmektedir. Özellikle dar ağızlı ürünler için üretilmiş fırçalardan edinerek alt kenarlarını daha özenli şekilde temizleyebilirsiniz.

Ahşap Standlı 6’lı Cam Baharatlık

Ahşap standlı 6’lı cam baharatlık seti kullanışlı yapısı ve koruyucu özelliğiyle dikkat çekiyor. Daha önceki anlatımlarımızda ocak yanına baharatlık ürününüzü bırakmamanızı belirtmiştik. Ancak cam baharatlık için bu geçerli olmayacak, zira yapısı gereği ısıdan ürününüzü koruyacaktır. Aynı zamanda şıklığı ile göz dolduran bu modeli, dilerseniz masa üstünde de sergileyebilirsiniz. Pratik kullanımıyla günlük kullanım için ideal olan bu model, tercih edebilecekleriniz arasında en gösterişli olanlarından biridir. Satın almadan önce incelemek için hemen tıklayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Termisil Cam Kupa Bardak | Sıcak İçecekte Yeni Bir Boyut

Termisil cam kupa bardak 6 lı tombul bardaklar özellikle kış aylarında daha fazla tükettiğimiz sıcak içecekleri uzun süreli  muhafaza etme  özelliğine sahiptir. Ofislerde daha...

Kahveler Gold Yaldızlı Kahve Yanı Su Bardağı

Gold yaldızlı füme kadeh kahve yanı su bardağı şık ve zengin görüntüsüyle kahvenizin yanında duruşuyla dikkat çeker. Kahvelerin olmazsa olmazıdır bu bardaklar. Bir fincan...

Acar 6 Kişilik Porselen Yemek Takımı Turkuaz

Bu içeriğimizde Acar 6 Kişilik Yemek Takımı Turkuaz ürünü özelinde porselen yemek takımı özellikleri, temizliği gibi konuları inceleyeceğiz. Şıklığı ve gösterişi kullanışlılıkla pekiştiren bu...

Porselenden Gelen Sağlık : Porselen Tabak

Porselen tabak ürünleri en sağlıklı mutfak gereçlerinden biridir. Zira porselen malzemeden elde edilmesi hem kullanışlı hem de sağlıklı olmasına kapı aralar. Bu yazımızda porselen...

Recent Comments