Mutfakfoni
Ana Sayfa ÇEYİZ HAZIRLIK Alkoy Granit Güveç Seti 6 Parça Kırmızı | Sağlıklı Güveç İçin İpuçları

Alkoy Granit Güveç Seti 6 Parça Kırmızı | Sağlıklı Güveç İçin İpuçları

Güveç seti ile harika ve her kültüre uygun güveçleri kolayca hazırlayabilirsiniz. Özellikle Türk kültüründe et ile yapılan yemeklerin dünyaca ünlü olduğunu bilirsiniz. Güveç de bu ünlü et yemeklerinden biri. Bu yemek, insan sağlığına zararı olmayan killi topraktan pişirilerek yapılan kaplardan adını almıştır. En erken zamanlardan beri, değişik formlarda üretilen güveç kabı, yapıları farklı olsa da aynı amaçla kullanıldılar.  Hellenistik dönemde bu kapların içi daha geniş ve yayvandı. Bunun da elbette daha fazla yemeği içinde bulundurmak amaçlı yapıldığını söyleyebiliriz. Günümüzde ise artık farklı güveç tencere yapıları, farklı ve daha sağlıklı malzemelerden elde edilmeye başlanmıştır. Bu da içinde pişirilen yemeğin daha lezzetli ve daha güvenli olmasına neden olmaktadır.

Sağlıklı Güveç Seti İçin İpuçları

Eskiden mahalle fırınlarına gönderilip pişirtilen güveçleri hatırlarsınız. Günümüzde mahalle fırınının yerini harika özellikleriyle, mahalle fırınlarını aratmayan güveç kabı takımları aldı. Bazı yörelerimizde bu geleneğin devam ettiğini bilsek de artık güveç daha çok evlerde pişiriliyor. Özellikle kalabalık bir aileye sahipseniz ya da bolca misafir ağırlıyorsanız, hazırlık sürecinin ardından yapmanız gereken tek şey mükemmel granit tencere takımı sayesinde, ekstra bir çaba harcamadan fırına atıp yemeğinizi pişirebilirsiniz.

Fakat bir noktaya özellikle dikkat etmemiz gerekiyor ki, o da seti satın aldıktan sonra, ilk kullanımda bazı püf noktalar bulunuyor. Satın aldığınız güveç kabını ılık bir bez yardımıyla güzelce silin ve herhangi bir deterjan ürünü kullanmadan güzelce ılık su ile yıkayın. Yıkama işlemi sona erdikten sonra ters çevirip suyunun süzülmesini sağlayın ve dış yüzeylerini de kurutun. Kuruduktan sonra da evinizde bulunuyorsa tereyağı, yoksa kuyruk yağı ile güzelce yağlayın. Yalnız bu yağlama işlemini sadece setin içine değil dışına da uygulamayı unutmayın. Ürünün kapağını da yağlamayı ihmal etmeyin.

Güveç Seti İle Yemek Pişirirken Nelere Dikkat Edilmeli

  • Güveç seti, imal ediliş özelliklerine göre sadece fırında veya ocakta ya da hem ocakta hem de fırında kullanılabilirler. Satın alacağınız ürünün bu özelliklerine dikkat etmeden almamalısınız.
  • Güveç kabı içerisine doğrudan malzemeleri atarak güveç yapabileceğiniz gibi dilerseniz hafifçe kavurduktan sonra da malzemeleri granit tencere içine atabilirsiniz.
  • Yemeğinizi pişirirken kısık / orta ateş seviyelerinde kalmaya dikkat edin. Yavaş hazırlanan güveç ya da yemek daha iyi pişeceğinden çok daha lezzetli olacaktır. Bununla birlikte granit malzemenin daha uzun süre kullanılabilmesi de sağlanacaktır.
  • Kısık / orta ateşte pişireceğiniz yemeğin üzerini setin kapağı ile örtün. Yemeğin ya da güvecin hava almasını engelleyerek lezzetin içeride kalmasını sağlamış olacaksınız.
  • Yemeğinizi pişirdikten hemen sonra güveç kabını buzdolabına koymayın.

Alkoy Granit 6 Parça Güveç Set Kırmızı
Granit derin 3 parça derin tencere ve 3 adet pyrex cam kapaktan oluşan setimiz 6 parçalıdır.Artan yemeklerinizi saklayabileceğiniz ve kolaylıkla ısıtabileceğiniz bir üründür.Yanmaz yapışmaz özelliğine sahip tencerelerimiz kaliteyi mutfağınıza taşır. İncelemek İçin Tıklayınız

Alkoy Granit 6 Parça Güveç Seti Kırmızı

Alkoy Granit 6 parça güveç seti, granit derin 3 parça derin tencere ve 3 adet pyrex cam kapaktan oluşan harika bir güveç kabı olarak karşımıza çıkıyor. Bu ürün sayesinde yemekten sonra artan yemeklerinizi kolayca saklayabilir ve sonra yeniden ısıtarak tüketebilirsiniz. Yapımında kullanılan kaliteli malzemeler tencereyi yanmaz ve yapışmaz özelliklere haiz kılıyor. Bu özellikleri sayesinde sağlık bir ürün olarak karşımıza çıkan setin temizlemesi de oldukça kolaylaşıyor.

4 milimetrelik alüminyumdan elde edilen tencere, tüm ısıyı eşit şekilde tüm tabana yayarak daha kısa sürede yemeklerinizin pişmesini ve lezzetini korumasını sağlıyor. Bununla birlikte 5 kat granitle kaplanan granit tencere, teflon yapıdaki tencere modellerine göre daha sağlıklıdır. Granit malzemenin temizliği de seramik ya da teflon yapıdaki malzemelerin temizliğinden daha kolay olduğu için zorlu kirler bile kolayca çıkarılabilir. Daha uzun kullanımlar için güveç seti ile yemeklerinizi yaparken ya da yemeklerinizi tabaklara koyarken silikon kepçe, kaşık ya da çırpıcı kullanmanızı öneririz.

Güveç Kabı Nasıl Temizlenmeli?

Güveç kabı temizliği uzun süreli kullanım için oldukça önemli bir konu. Bunun için önce yemek pişirdikten sonrasını inceleyelim. Yemek piştikten hemen sonra, granit tencere henüz sıcakken soğuk suya sokmanız, ani ısı değişimi yaratacağından tenceredeki granit yapının bozulmasına neden olabileceğinden yapılmamalıdır.

Setin dış çevresini ve altını temizlemek için, bulaşık süngerinin yumuşak bölümüne karbonat dökerek temizleme yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu işlem için aşındırıcı içermeyen bulaşık yıkama deterjanları tercih edilebilir. Granit tencere içindeki yağlar ise bir miktar sirke ile su uygulanarak birkaç dakika içinde basitçe çıkarılabilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Termisil Cam Kupa Bardak | Sıcak İçecekte Yeni Bir Boyut

Termisil cam kupa bardak 6 lı tombul bardaklar özellikle kış aylarında daha fazla tükettiğimiz sıcak içecekleri uzun süreli  muhafaza etme  özelliğine sahiptir. Ofislerde daha...

Kahveler Gold Yaldızlı Kahve Yanı Su Bardağı

Gold yaldızlı füme kadeh kahve yanı su bardağı şık ve zengin görüntüsüyle kahvenizin yanında duruşuyla dikkat çeker. Kahvelerin olmazsa olmazıdır bu bardaklar. Bir fincan...

Acar 6 Kişilik Porselen Yemek Takımı Turkuaz

Bu içeriğimizde Acar 6 Kişilik Yemek Takımı Turkuaz ürünü özelinde porselen yemek takımı özellikleri, temizliği gibi konuları inceleyeceğiz. Şıklığı ve gösterişi kullanışlılıkla pekiştiren bu...

Porselenden Gelen Sağlık : Porselen Tabak

Porselen tabak ürünleri en sağlıklı mutfak gereçlerinden biridir. Zira porselen malzemeden elde edilmesi hem kullanışlı hem de sağlıklı olmasına kapı aralar. Bu yazımızda porselen...

Recent Comments